Opr. Dr. Erol BAYRAKTAR - Kadın Hastalıkları, Gebelik, Doğum, Tüp Bebek , Kısırlık, Aşılama, Laparoskopi, Histereskopi, Genital estetik, Siğil, Labioplasti, Vajinismus

Orgazm Nedir ?

Orgazm beyin ve vücudun birarada hareket etmesi ile cinsel uyarım ve zevkin en yüksek noktaya ulaşması olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda beynin cinsel uyarıları duygu organları vasıtasıyla yoğun bir şekilde alması sonucu vücudun erojen bölgelerinin eş zamanlı olarak bu uyaranlara tepki vermesi de orgazmın bir başka tanımı olabilir. Orgazm kadın ve erkekte farklı şekillerde ve etkilerde ortaya çıkar. Dünyada 4000 kadın üzerinde yapılan araştırmalarda, kadınların üçte birinin hiç orgazm olmadığı ortaya çıkmıştır. Sadece onda biri oranında kadının her cinsel birleşmede orgazmı yaşadıkları ifade edilmektedir. Ruh ve beden sağlığı için hem erkekte hem de kadında cinsel yaşamın ve orgazmın önemi büyüktür. Toplumsal kurallar, utanma duygusu, doğru bilinen yanlışlar nedeniyle özellikle kadınlar hayatlarının en özel dönemlerinde pek çok sorunla karşılaşırlar.
Orgazm Esnasında Neler Olur? 1970’li yıllarda yapılan çalışmalar sonucu ortaya konan kadın cinsel cevabı; cinsel istek- uyarılma- plato- boşalma veya orgazm- çözülme dönemi olarak tanımlanmıştır. Kadın cinselliğinin en önemli noktası vajina değil klitoristir. Kadınların en hassas bölgesi olan ve binlerce sinir lifi içeren klitoris kadın cinselliğinin beyinden sonraki merkezidir. Bu bölge hakkında bilgisi olmayan birçok çift ise boşalma veya orgazm sorunu ile doktora başvurabilmektedir. Kadın boşalmasında erkekteki gibi meni çıkışı olmadığından kadın boşalması sübjektiftir. Uyarılma evresinde memelere ve genital organlara giden kan miktarında artma olmaktadır. Bu artış vajinal doku aralıklarına sıvı kaçışlarına ve bu sayede vajinal sekresyonda artış ve ıslanmaya neden olur.  Memeler büyür, sertleşir meme ucu kaslarının kasılması sonucu belirginleşir ve sertleşir. Klitoris büyür ve sertleşir, küçük dudaklar büyür, labialar kanla dolarak şişer ve araları açılır, vajinanın alt kısmı genişler, rahim ağzı ve rahim yukarı doğru çekilir. Daha sonraki aşamada büyük dudaklar kanla dolarak koyulaşır, Cinsel arzular artmaya başlar, kalp hızı artar, bacaklarda ve kalçalarda kasılmalar olur, çoğu kadınlarda ateş basmaları olur ve tüm vucuda yayılır ve tam bir cinsel birleşmeye vucut hazır hale gelir. Orgasm safhasındaki süreçte Rahim vajina ve anüsde eş zamanlı ritmik kasılmalar olur, bu kasılmalar vucuttki tüm kaslara yayılır Üretranın dışına sıvı salgılanması olur. (bunu kadının boşalması olarak tanımlayanlar vardır), orgazmın tepe noktasında kadının tüm vucudu kasılır. Orgazmın son aşamasında vucutta meydana gelen bu değişimler geriye normale dönmeye başlar. Ateş basması kaybolur, kalp hala hızlıdır giderek normale döner hızlı soluk alıp-verme ve terleme görülür. Eğer seksüel uyarı devam ederse kadın birden fazla sayıda orgasm yaşayabilir yanı erkeklerden farklı olarak cinsel uyarı devam ettiği sürece ard arda orgasm olabilirler ancak erkeğin yeniden orgasm olabilmesi için 20-60 dakikalık bir süreye ihtiyaç vardır. Kadında orgasm esnasında yaşanan kasılmaların spermin vajinadan rahim ağzına yönlenmesini kolaylaştırdığı düşünülmektedir.
Orgazm Olamama Nedenleri (anorgazmi) Kadınlarda Orgazm olamamanın bir kaç nedeni olmakla birlikte büyük çoğunluğunu evlilik öncesi cinsel tecrübe yaşamamış yeni evlenmiş olan kadınlardaki tecrübesizlik ve utanma duygusuna ilk gece korkusu da eklenmesiyle meydana gelir. Bununla birlikte kokulu akıntılar, tiksinme duygusu, etkili bir korunma yöntemi kullanmamak ve hamile kalma korkusu da orgazm olmayı etkileyen nedenlerdendir. İleri yaşlarda menopoz nedeniyle vücutta estrojenin azalması orgazm olamamaya neden olabilir. Vajinal kuruluk ve ağrı da kadınlarda orgazm sorunlarına yol açar. Cinsel birleşmede orgazm olamayıp mastürbasyon gibi yöntemlerle orgazm olabilen kişilerde vardır. Orgazm bozukluklarının %5’den daha azında altta yatan organik bir sebep bulunabilir. En sık karşımıza çıkan sebepler diabet, alkolizm, nörolojik bozukluklar ve nörolojik ilaç kullanımıdır. Psikolojik etkenler ise travma, problemli bir çocukluk geçirilmiş olması, düzenli ve sağlıklı bir aile yaşantısının olmaması, ergenliğe geçiş döneminde problemli ve travmatik cinsel deneyimlerin yaşanması ve cinsel kimlik çatışmaları sayılabilir.
Orgazm kadının mutluluğu için gerekli midir ? Özellikle cinsel yönden eğitim alamayan ve cinsel konularda bilgi edinmesi baskılanmış toplumlarda yaşayan milyonlarca kadın orgazmın ne olduğunu dahi bilmeden mutlu bir şekilde yaşamaktadır. Ancak eğer orgazmı yaşasalardı hayatları muhtemelen daha keyifli olacaktı. Orgazm normal bir vücut fonksiyonudur. Eğer kadın orgazm yaşamıyorsa ilişki sonrası kendini huzursuz hissedebilir. Çünkü pelvik organlarda toplanan kan rahatsızlık yaratabilir ve bel ve sırt ağrılarına neden olabilir. Günümüzde pekçok kadın orgazm olmasa bile orgazm taklidi yaparak partnerini kandırma yoluna gitmekte ve olayı bir çözümsüzlüğe sokmaktadır. Orgazm problemi yaşayan kadınların bunu ilgili merkez ve kişilere müracaat etmeleri hem kendilerini hem de partnerlerini memnun edecek sonuçlar doğurabilecektir.
Erkekler Neden Erken Boşalır? Erken boşalma nadiren kadınlarda görülse de çoğunlukla erkeklerde görülen bir cinsel problemdir. Erken boşalma tanım olarak eşin cinsel doyuma ulaşmasından önce oluşan ejakülasyon olarak tanımlanabilir. Erken boşalma en çok ilk kez cinsellik ile tanışan erkeklerde görülür. İleriki dönemlerde erken boşalma sorunu çözülebilir ya da devam edebilir. Devam eden süreçte erken boşalma genellikle gerginlik, stres ve seyrek cinsel ilişki sonucu geçici olarak meydana gelir veya ikincil bir sorun olarak ortaya çıkar.
Orgazm Çeşitleri: Orgazm vajinal ve klitoral orgazmlar olarak ikiye ayrılabilir. Klitoris çevresindeki bölgeler çok duyarlıdır. Tek fiziksel fonksiyonu cinsel zevk vermektir. Bir orgazmın diğerinden daha iyi olduğunu söylemek mümkün değildir, her ikisi de farklı zevk alma biçimleridir. Her kadın kendi tecrübeleri ile birini tercih edebilir ve bu nedenle kadının partnerinin, kadının tercih ettiği tipi bilmesi önemlidir.
Orgazmın Faydaları: Orgazmın hem kadın hem de erkek için pek çok faydası vardır. Boşalma ve orgazmın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz; Bedensel ve ruhsal bir rahatlama sağlar, Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, Stresi azaltır, Uyku kalitesini artırır, Kalp hastalıklarına karşı korur, Uyku kalitesini artırır, Ağrı eşiğini yükseltir, Cildi güzelleştirir ve kişiyi değerli hissettirip partneri ile olan ilişkisini kuvvetlendirir, Aynı zamanda doğal bir spordur ve seratonin hormonunu arttırarak mutlu hissetmeye yardımcı olur.
Kadınlarda En Sık Görülen Cinsel Problemler: Kadınlarda en çok görülen cinsel problemler arasında cinsel isteksizlikle birlikte en sık boşalma ve orgazm bozuklukları görülmektedir. Evlilikleri tehdit edebilen vajinismus problemi ise başvuru sıklığı açısından birinci sıradadır. Vajinismusun tedavi edilmemesi mutsuz evliliklere hatta boşanmaya kadar giden yolun kapısını aralayabilir. Her 10 kadından birinde vajinismus veya ağrılı cinsel ilişki denilen disparoni görülmektedir. Cinsel isteksizlik veya orgazm sorunları ise kadınların yaklaşık %40’ını etkilemektedir. Günümüzde kadınların doğadan kopması, iş yaşamlarının ve kariyer hedeflerinin artması bazı cinsel işlev bozukluklarına yol açmakta, mutsuz ve yetersiz kadınlık algısının yerleşmesine sebep vermektedir.
Cinsellikle İlgili Konularda Uzman Bir Doktora Başvurun! ; Orgazm sorunları kadın doğum uzmanları, ürologlar, psikiyatristler ve psikologlardan oluşan bir ekibin ortak işidir. Çünkü cinsellik en mahrem, en özel konulardan biridir ve derininde psikolojik yapı, çocukluk travmaları, ebeveyn ilişkilerinden parçalar taşır. Yani cinsel işlev bozuklukları terapileri basit bir bilgilendirme ve yanlış inançların değiştirilmesinden fayda göreceği gibi bazen ise uzun yıllar sürecek bir psikoterapinin ilk basamağı olabilir.
Cinsel Sorunlar İçin Öneriler; Vajinal kuruluğu olan kadınlar, doktor tavsiyesi ile vajinal kayganlaştırıcı kullanabilir, Azalmış cinsel cevabı olan kadınlara cinsel cevabı artıracak teknikler ve değişik pozisyonlar önerilebilir. (Kegel egzersizi denilen ve pelvik taban kaslarını çalıştıran egzersizin düzenli yapılmasıyla bu kaslar güçlendirilebilir.), Alkol ve sigara kullanımını azaltmak cinsel yaşam kalitesini artırmak için önemlidir, Kan şekeri sıkı kontrol altında tutulmalı, Vücut kitle indeksi diyet ve sporla normal seviyeye getirilmeli, obezite engellenmeli, Kandaki yüksek şeker düzeylerine bağlı gelişen vajinal enfeksiyonlar tedavi edilmeli, Kadınlık hormonu seviyeleri düşükse doktor gözetiminde hormon tedavisi verilebilir.

Orgazm olmamak ağrıya neden olur mu?: Cinsel ilişki sırasında orgazm olamamak ilişki sırasında veya sonrasında acı hissetmeye neden olmaz. Orgazm olamamak kadının ilişkiden zevk almamasına neden olabilir