Opr. Dr. Erol BAYRAKTAR - Kadın Hastalıkları, Gebelik, Doğum, Tüp Bebek , Kısırlık, Aşılama, Laparoskopi, Histereskopi, Genital estetik, Siğil, Labioplasti, Vajinismus

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparonia)

Cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması disparoni olarak adlandırılır, hastalar doktora ilişki sırasında acı olduğunu veya kasıklarımda ağrılar oluyor gibi şikayetlerle başvurur. Vajinada kuruluk ve enfeksiyon, akıntı en yaygın görülen nedenlerdir. Bazen hiçbir sebep bulunmamasına rağmen tamamen kadının psikolojik nedenlerle ilişkiden çekinmesi ve ilişki sırasında kendisini kasması nedeniyle de gerçekleşebilir.
Cinsel ilişki sırasında ağrı nedenleri: - Vajinal kuruluk, - Atrofik vajinit (sıklıkla menopoz sonrası kadınlarda görülen vajinal mukozanın incelmesi durumu), - Bazı ilaçların yan etkileri, - Sentetik iç çamaşırları, - Spermisitler (gebeliği önleyici maddeler) ve vajinal yıkama materyallerine karşı oluşan alerjik durumlar, - Endometriozis, - Vulvo vajinal vestibülit, - Vajinal bölgeyi etkileyen cilt hastalıkları, - Üriner sistem hastalıkları, - Vajinal mantar hastalıkları, - Cinsel yolla geçen hastalıklar, - Psikolojik travma (özellikle çocukluk yaşlarında olmakla birlikte ergenlikte de yaşanmış olan cinsel taciz veya benzeri ruhsal travmatik olaylar), - Yumurtalık kistleri.
Cinsel ilişki sonrası vajinada ağrı: Bunun sebepleri genellikle daha farklıdır. İlişkinin geç boşalma gibi nedenlerle çok uzun sürmesi veya vajinit gibi nedenlerle vajina içerisinde tahriş olması ilişkiden sonra ağrı, yanma, kasıklarda acı hissetme, idrar yaparken yanma gibi şikayetlere neden olabilir. İlk ilişkide hatta bunun arkasından gelen bir kaç hafta boyunca olan ilişkilerde vajinada ağrı ve yanma olması normaldir. İlk ilişkide ağrıya az miktarda kanama da eşlik edebilir, ancak kanama uzun süre devam ederse ve her ilişkide tekrarlarsa doktora başvurmak gerekir. İlişkiden sonra vajina içerisini yıkamak veya temizlemek vajina florasını bozarak enfeksiyona (iltihaba) neden olabilir, bu nedenle sonraki ilişkiler sırasında kayganlıkta azalma ve ağrı meydana gelebilir. İlişki sonrasında sadece vajinanın dış kısmı yani dışarıdan görünen yerler yıkanabilir, içeriye su veya başka madde asla sürülmemelidir. Vajina içerisindeki spermler ilişki sonrasında kendiliğinden akmalıdır, bunları temizlemeye veya yıkamaya çalışmak enfeksiyona neden olur.
İlişki sırasında ağrı ve kanama olması: İlişki sırasında kanama olması bir an önce doktor muayenesi olmayı gerektirir. Rahim veya rahim ağzı ile ilgili bir neden olabilir, bazen vajinadaki laserasyonlar veya polipler de neden olabilir. Adet zamanları hariç ilişki sırasında veya ilişki bittikten sonra az da olsa kanama veya lekelenme olmamalıdır.
Orgazm olmamak ağrıya neden olur mu? Bakınız orgazm nedir?
Doğumdan sonra ilişkide ağrı olması: Doğumdan sonra emziren annelerde prolaktin hormonu çok yükselir ve ayrıca gebelik bittiği için östrojen hormonu düşer, bu nedenle vajinal kuruluk olabilir. Bu durum bazen emzirme boyunca veya 6 -12 ay kadar devam edebilir. Kayganlaştırıcılar rahatlama sağlar. Normal doğum yapanlarda sezaryen  olanalardan farklı olarak zaten doğum dikişi (epizyotomi)  nedeniyle vajinada ağrı bir kaç hafta süreyle olur. Normal doğum yapanlarda ortalama 6 hafta boyunca ilişki yasaklanır, bu dönemde ağrı olması normaldir.
Cinsel ilişki sonrası vajinada olan ağrının tedavisi: Ağrıya neden olan etkene göre planlanır. En sık görülen sebep vajinada kuruluk olması ve vajinadan enfeksiyon (vajinit, mantar) olmasıdır, bunlara yönelik kayganlaştırıcılar ve ilaç tedavisi verilir. Hiçbir neden bulunamıyorsa ilişkide ağrı olmaması için eczanelerde satılan cinsel ilişki için üretilmiş kayganlaştırıcı jeller kullanılabilir. Bu jeller ilişkinin başlangıcında vajina girişine az miktarda sürüldüğünde ilişki sırasında ağrı, yanma, kuruluk gibi şikayetleri giderir. Eğer cinsel ilişkide ağrının nedeni endometriozis ise bazı durumlarda ilaç tedavisi rahatlama sağlar, bazı durumlarda derin endometriozis veya endometrioma kisti gibi durumlar varsa ameliyat (kapalı veya açık ameliyat) gerekli olabilir.